Газобетон – це матеріал з якого можна якісно та недорого побудувати собі житло.
Фішкою вашого будинку буде оптимальне заощадження тепла при невисокій вартості будівництва.
Сам по собі матеріал теплий, але якщо його додатково утеплити – ваші стіни заощадять вам кошти в майбутньому на опалення та охолодження будинку. Сам собою газобетон дуже міцний матеріал, якщо він автоклавний. Але при цьому він все одно дає певну усадку. Тому, як правило, з газобетону зводять малоповерхові споруди, висотою до трьох поверхів. А у багатоповерховому будівництві їм заповнюють готовий моноліт.
У цьому блозі ми постараємося з вами розібратися на прикладі одноповерхового будинку зі стрічкового фундаменту.
Характеристики автоклавного газобетону
Сучасний автоклавний газобетон виготовляють шляхом змішування алюмінієвої пудри (пароутворювача) із цементом, піском та водою. Пористість у газоблоці знижує масу матеріалу та його щільність, це сприяє покращенню теплоізоляційних властивостей. Отриману в результаті суміш заливають у спеціальні форми до повного застигання, потім нарізають на розміри та відправляють у піч (автоклав).
Газобетон по безпечності та екологічності прирівнюється до дерева. Під час експлуатації він не виділяє шкідливих речовин та токсинів. Невелика питома вага газоблоку дозволяє виконувати роботи з кладки власноруч, заощаджуючи гроші на спеціальні будівельні бригади. Його легко різати та обробляти при кладці найпростішими підручними інструментами.
Розрізняють два основні види газобетону.
Це стіновий газоблок та перегородковий газоблок.
Стінові – використовують для спорудження зовнішніх стін, а перегородкові для внутрішніх робіт.
Фундамент для газоблоку
Будівництво будь-якого житлового будинку має починатися з точних розрахунків та затвердженого проекту. Із фундаментом так само.
Стіна з газобетону має невелику вагу в порівнянні з тією ж цеглою, але важливо пам'ятати, що газобетон досить крихкий і дає усадку, яка може призвести до тріщин у стіні. Тому все потрібно детально прораховувати з архітектором.
Вибираючи тип фундаменту, важливо визначитися з вагою загальної будови, вирішити, з якого матеріалу буде виконана покрівля, яка буде поверховість, з чого будуть перекриття тощо. Також важливо враховувати склад ґрунту, розташування ґрунтових вод, рельєф вашої місцевості та розташування інших будов навколо.
Які підготовчі роботи слід провести?
Будівельний майданчик, на якому незабаром буде розташований наш будинок, необхідно ретельно очистити від сміття, прибрати все зайве. Розмітити можна мотузкою чи арматурними прутами.
Для визначення необхідної осі потрібно відзначити початковий кут фундаменту. Від нього ми натягуємо мотузку перпендикулярно до другого і третього кута. Останній, четвертий кут відмічається за допомогою простого кутника.
Наступний важливий крок - це вимірювання діагоналей, кути в них повинні збігатися. Якщо ви все зробили правильно – можна встановлювати арматурні прути та натягувати мотузку.
Далі необхідно виконати внутрішню розмітку основи. Від зовнішньої відступаємо 40 см. Це оптимально для ширини стрічкового фундаменту для газоблоку.
Потім слід підготувати траншеї таким чином:
- шукаємо найнижчу точку на майданчику;
- вимірюємо глибину нашої ями;
- використовуючи рівень і відвіс необхідно перевірити, щоб дно ями було рівним, а стіни строго вертикальні;
- на дно кладемо пісочну подушку та утрамбовуємо;
- зверху засипаємо все щебенем і укладаємо руберойд.
Встановлення опалубки фундаменту
Нам буде необхідна фанера та дошки, для їх з'єднання знадобляться шурупи та цвяхи. Висота нашої допоміжної конструкції має бути не менше 30 см над рівнем ґрунту.
Внутрішній периметр потрібно розмітити ліскою на верхній межі заливки. На цьому етапі потрібно закласти труби, в місцях де передбачена каналізація і водопровід, потім заповнюємо все піском.
Вкладаємо арматуру
Арматурні прути необхідно використовувати розміром від 12 до 14 мм. Вони перев'язуються в сітку за допомогою гнучкого дроту.
Розмір комірки сітки немає значення.
Для повної заливки арматури бетоном потрібно між верхом, стінами траншеї та армуючим шаром залишити відступи розміром 5 см.
Щоб розрахувати точний обсяг бетону для заливки, необхідно зробити розрахунок. Помножимо загальну ширину фундаменту, висоту та довжину та отримай цифру в кубах необхідної кількості бетону.
Наприклад: 56 м (Д)х1,2 м (Ш)х2,2м (В) = 147,84 м3
Щоб приготувати розчин нам знадобиться:
- пісок;
- цемент;
- щебінь;
- вода (додавати для доведення суміші до потрібної консистенції).
Далі розчин заливаємо рівномірно, шарами по 20 сантиметрів, не поспішаючи. Даємо йому розподілитися по всій поверхні до наміченої позначки в просторі опалубки.
Залиту поверхню вирівнюємо кельмою, потім протикаємо арматурою. Зовні простукуємо конструкцію молотком. Для досягнення максимальної міцності фундаменту нам знадобиться близько місяця.
Обов'язково вкриваємо зверху поліетиленом, це захистить фундамент від опадів і прискорить процес висихання та запобігатиме появі тріщин.
Спорудження стін з газобетону
Процес спорудження стіни залежить від конструкції газоблоків. Попередньо вам потрібно очистити поверхню фундаменту від пилу та бруду, потім закрити руберойдом. Кладка першого ряду здійснюється за допомогою розчину з піску та цементу. Такий розчин сохне значно довше, ніж клей для газобетону, що дозволяє виправити нерівності та досягти ідеально рівного першого ряду. Мінімальна товщина шару має бути в межах 1 см.
Далі потрібно знайти найвищий кут і намітити ліскою стіну вашого будинку. Газоблок укладаємо на всіх кутах і лише потім натягуємо мотузку. При укладанні кожного блоку перевіряємо рівність стін. Отвори для вікон та дверей пропускаємо. Обов'язково шліфуємо поверхні блоків, щоб були рівні.
Аналогічну процедуру виконуємо для кожного ряду.
Кожен новий ряд газоблоку необхідно перев'язувати, зміщуючись максимум на половину довжини блоку, можна і менше. Процес нічим не відрізняється від кладки цегли. Для нанесення клейової суміші для газобетону можна користуватися будь-якими підручними засобами, але найзручніше це робити спеціальним зубчастим ковшем для нанесення суміші. Щоб усунути нерівності у процесі кладки, можна використовувати гумовий молоток.
Під час укладки газоблоку ви зіткнетеся з тим, що необхідно підрізати газоблок. Для цього можна використовувати газоблоки зі сколами та відпилювати сколоту частину. Колотий блок у вас буде, так як газобетон досить крихкий і при транспортуванні, завантаженні та вивантаженні іноді ушкоджується. Але це не страшно, тому що блоки зі сколами йдуть якраз на підрізування. Підрізування газоблоків можна здійснювати за допомогою простої пили по дереву або спеціальної пили для газоблоку.
Віконні отвори
Якщо підвіконня у вас заввишки чотири ряди газоблока, віконні отвори потрібно армувати після укладання третього ряду. Для цього потрібний штроборіз. З його допомогою прорізаються дві паралельні лінії, які мають виходити за межі отвору на 300 мм із кожної сторони. Потім в штроби встановлюємо арматуру і заливаємо їх розчином з цементу і піску.
Монтуємо перемички
Перемички необхідні для міцності стін над віконними та дверними отворами. Якщо цього не зробити, стіна буде менш міцною і може тріснути від навантаження або зовсім завалитися.
Виробники газобетону давно спростили це завдання, розробивши спеціальний блок U-блок.
Ширина U-блоку має суворо відповідати ширині стіни. У блоки укладають над отворами, встановлюють у них арматуру та заливають їх розчином із цементу та піску. Так ми отримуємо міцну, посилену конструкцію над отворами.
Після встановлення перемички нам потрібно не менше 24 годин, щоб суміш висохла.
Арматура в перемичці обов'язково має бути внизу U-блоку.
Виготовлення сейсмопоясу
Коли ви закінчили облаштування ряду з перемичками, переходьте до монтажу армопоясу. Для цього найчастіше використовують залізобетон. Від його якості залежить цілісність конструкції.
Формування опалубки проводиться з тих же U-блоків або з газоблоку шириною 100 мм, які розташовують по краю ряду, а порожнеча заповнюється арматурою і заливається сумішшю. Так само як у випадку з перемичками.
У готовий армопояс врізаються шпильки з арматури, попередньо їх потрібно обернути. Це дозволить зберегти цілісність кріплення під час заливання.
Сподіваємося вам допомогла наша стаття розібратися з таким матеріалом як газобетон та його укладання. Адже насправді це унікальний матеріал для будівництва будинку. З його допомогою будівництво займає значно менше часу, ніж з цегли, будинок буде тепліший і можна чимало заощадити на монтажних роботах, не вдаючись до послуг будівельної бригади.
З будь-яких питаннь щоб купити газобетон телефонуйте нашим спеціалістам. Вони нададуть вам необхідну інформацію.